Fotoreportáž: Jeden deň na Striebornici

Autor: Tomáš Blahuta | 13.7.2014 o 17:06 | Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1006x

Krásne prostredie, vodná nádrž, rybári, slušné úlovky, Moravianska venuša, hlboké lesy, to sú veci, ktoré si zrejme ľudia predstavia, keď im spomeniete lokalitu Striebornica v obci Moravany nad Váhom (aspoň tí, ktorí vedia o čo sa jedná). Ako to tam však vyzerá v dnešných dňoch?

V jeden krásny víkend som sa rozhodol spraviť krátku fotoreportáž o tom, ako momentálne vyzerá slávna Striebornica v obci Moravany nad Váhom.

Obliekol som sa, nabalil veci a vyrazil. Po pár minútach chôdze vstupujem do spomínanej lokality. Ako prvé čo si človek všimne, je celkom rozbitá cesta plná áut, ktorá nás vedie ku nádrži. Ale to sa dá prežiť, veď dajme ruku na srdce, koľko takých ciest máme roztrúsených po Slovensku?

Po chvíli sa mi pred očami zjavuje trblietajúca hladina nádrže, na ktorej plávajú kačky a na jej brehu oddychujú skupinky rybárov. Prvé miesto, kde som sa zastavil bolo pole, na ktorom má, teda mal, stáť Lake resort (domy, záhrady, nové cesty,...). Ešte pred vstupom do tohoto "resortu" ľudí kedysi vítala tabuľa, kde bol napísaný termín dokončenia prác, ale ako som videl, radšej ju dali odstrániť. Zatiaľ tu stojí len jedna cesta po boku pola, ktorej súčasťou boli vysadené malé stromčeky, ktoré už niekto dokázal vykopať a ukradnúť. Nad týmto sa až rozum pozastavuje...

Asi jediné pozitívum, ktoré na tejto zarastenej roli vidím je, že ak sa dostanete na koniec asfaltky, tak sa vám naskytá celkom pekný výhľad smerom na západ-Podunajskú nížinu a v pozadí vidno aj Malé Karpaty. Táto scenéria je veľmi pekná najmä počas večera, keď zapadá Slnko alebo keď ne tmavej oblohe vidno hviezdy. Ale kde sú domy, ktoré tu už mali stáť? Všetky práce sú momentálne pozastavené, nič sa nedeje.

Pokračujem smerom na Výtoky, kde na druhom konci jazera na mňa čaká prekvapenie.

Prešiel som pomedzi chatky, videl som, ako si dolu na brehu ľudia fotografovali svoje úlovky, na ulici sa šantili malé deti, ktoré hrali škôlku, jednoducho bolo cítiť uvoľnenú atmosféru tohto miesta. Avšak na druhom brehu potoka s rovnomenným názvom ako nádrž, stojí jedna veľká tehelná katastrofa - škaredý nedostavaný dom. Okolo tohto domu si bohato rastie burina, pokojne "oddychuje" špina, avšak, čo je už horšie a smutnejšie, na druhej strane domu by mali majitelia síce pekný výhľad z izby, ale tá sa nachádza ani nie dva metre od vody!

Vo vode pod terasou ležia dva obrovské kusy mŕtvych rýb, ktoré svojim zápachom znepríjemňujú život aj tým žabám, ktoré okolo nich plávajú. Samozrejme, ani ľudskému nosu tento smrad neunikne. Okolo týchto živo-neživých živočíchov sa povaľujú kusy tehál a kameňov, z ktorých pomaličky rastie burina a tvoria sa malé ostrovčeky.

Tento dom má hotové akurát základy, kusy stien a zatiaľ je neobývateľný. Podľa tvrdení miestnych sa jedná o čiernu stavbu spolu s dvoma stavbami, ktoré sú o ulicu ďalej. Ich majiteľmi sú Arabi, ktorí ich zrejme využívajú ako letné sídla.

A ešte jedna perlička čo sa dozvedám od domácich je, že sa dokonca plánuje aj výstavba Silver resort-u, ktorý by svojou veľkosťou premenil okolie na novú malú dedinu. Našťastie sa po príchode domov dozvedám, že aj tento projekt je pozastavený.

Naskytá sa otázka: Potrebuje Striebornica desiatky nových rodinných domov (Lake resort, Silver resort,..), viac áut, znečistenia a zničenia archeologickej lokality? Prečo si cudzinci len tak prídu a začnú stavať čo sa im zachce a kde sa im zachce?

Pýtal som sa miestnych a aj ľudí v obci a odpoveď bola jednoznačná - NIE. Ľudia tieto veci nechcú a sú proti nim, dokonca spísali aj petíciu, ktorú podpísali stovky ľudí. Zhodli sa všetci, od najmenších po najstarších.

Striebornica je jednou z najkrajších lokalít v okolí svetoznámych Piešťan, očarí svojou krásou, tichosťou, jednoducho už len svojím prostredím. Nedovoľme si tento poklad vziať!

Verme, že všetky tieto problémy sa čoskoro vyriešia a Striebornica si bude žiť ďalej svojím pokojným životom.

Máte nejaké informácie o veciach, ktoré som hore spomínal? Doplnili by ste niečo? Napíšte mi!

FOTOGALÉRIA

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?