Propaganda naša každodenná

Autor: Tomáš Blahuta | 15.8.2014 o 19:51 | (upravené 16.8.2014 o 21:52) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1157x

"Propaganda je rozširovanie názorov a informácií s cieľom zmeny názorov, ovplyvnenia, vyvolania alebo zosilnenia určitých postojov alebo konaní. Sprievodným javom propagandy je často skresľovanie faktov. Propaganda zvykne vytvárať zdanie vyššieho cieľa, využíva ľudské vášne, strach a nenávisť." - Wikipédia

Ukrajina, Rusko, sankcie, separatisti,... to sú momentálne najčastejšie témy v médiách a medzi ľudmi. Teda, aspoň medzi tými, ktorí pozorujú okolitý svet...

A teraz sa trošku pozrime, ako nám tie naše najčítanejšie a nasledovanejšie médiá servírujú pohľady na tieto udalosti. Začnem s portálom Topky.sk (alebo Tupky?). Nedávno sa na ich hlavnej stránke zobrazil červený kilometrový nadpis článku: Bezradní Rusi biedu priznávajú: Zverejňujú FOTO pustých obchodov po celej krajine. Po kliknutí na článok na čitateľov vyskočí niekoľko fotografií, na ktorých vidno prázdne regály a obchody. Ako prvé asi každého napadne, či je to pravé a či sú fotografie naozaj z Ruska. No čuduj sa svete, nie je to tak!

Niekoľko fotografií bolo z Ukrajiny a poniektoré zasa z Venezuely! Pod článkom i pod odkazom na Facebooku sa okamžite strhla divoká diskusia. Prinášam vám aspoň jeden obrázok s dôkazom, čo Topky.sk vyviedli a ako sa snažili manipulovať s verejnosťou.

Takže ako to vlastne vyzerá v Rusku? Už zo spomínanej diskusie vám vyberiem pár príspevkov:

(Reakcie ľudí v Moskve: https://www.facebook.com/photo.php?v=585493881559879)

Petrik S."Ludia ,sankcie na dovoz potravín dali sami rusy iba vymenili dodávatelov a tieto fotky čo tu dávajú topky sú neni z Ruska ,teraz mi volal známi čo je v Moskve a regále sa tam prelamujú aké su naložené ,neviem čo sledujú touto vymyslenou propagandou tieto medialne prostitútky "

Anna B. "4.fotografia preukazateľne určite mie je z Ruska a ostatné tiež nie . Mám tu návšetvu z Ruska a je im celá hlúpa protiruská propaganda na smiech . Vrátane tymchto fotografií určených pre totálnych idiotov, lebo normálny človek tomu ťažko uverí."

Mária R. " Petrik Svetrik ,,, a čo Rusko je len Moskva ? ved hlavné mesto zásobujú a čo tie ostatné mestá a dediny ? v aj tam bol váš kamarát ? "

Ako vyzerajú ostatné ruské mestá a dediny? Je jasné, že Sibír a východ je oproti západu Ruska viac zaostalejší avšak trpia hladom? To sa pokúsim zistiť, alebo ak viete ako to tam vyzerá, napíšte do diskusie.

To by bolo ku Topkám. Ako je na tom SME.sk? Ako je už viac známe, SME ako celok trpí silnou rusofóbiou a nájsť tu nejaký kladný článok vzťahujúci sa na Rusko je nemožné. Od článkov, kde sa rozoberajú Rusi na dovolenkách, teda to akí sú hluční, prečo s nimi nikam nejazdiť a pod., ďalej tam neustále nájdeme Putina (a ľudí okolo neho), podľa SME toho hnusného diktátora, ktorý ničí svoj národ a ohrozuje okolie (ich prezývka Putina - Putler) potom sa do toho pridajú rôzne karikatúry, či už je to o tom, čo jedia v Moskve, niečo o Putinovi a opäť o Rusoch, neskôr sa pridá video s názorom dedka vševeda Šebeja (samozrejme anti-ruský) a pod...

Ako môže potom takéto médium objektívne informovať o Ukrajine a ďalších udalostiach, keď nepriateľom číslo jedna sú Rusi? Za všetkým sú Rusi, Rusi a ešte raz Rusi. SME je podľa mňa hlavné (Zaujímavosť: predajnosť novín SME nedávno klesla pod 40 000 výtlačkov) a najsilnejšie teritórium všetkých rusofóbov, amerikanofilov a západofilov, takže ísť sem do otvorenej diskusie s rozličným názorom ako SME a jeho čitatelia je nemožné, buď vás zablokujú, vymažú alebo vulgárne pošlú až "von" zo stránky. Rešpekt a tolerovanie druhého názoru tu nie je. Vyjadrovať sa k celej problematike je na dlhé hodiny. Jednoducho, dlhý príbeh, stačí ak toto médium navštívite a spravíte si vlastný zdravý názor.

Toto je môj pohľad v krátkosti.

Na záver by som len napísal, že aby sme si všetci ostražitejšie dávali pozor na informácie, ktoré dostávame, aby sme ich pomaličky začali triediť a rozlišovať, čo asi bude pravda a čo lož, aby sme slepo neverili všetkému čo sa dostane na verejnosť, teda ku nám, občanom. Je smutné, že už aj mladšie ročníky ako ja (99) začínajú pozorovať túto špinavú anti-ruskú propagandu, ktorá sa šíri skrz celé Slovensko a stavia proti sebe dva tábory ľudí.

P.S., nakoľko sa nachádzame na SME, očakávam negatívne ohlasy na tento môj článoček, tak prosím, nech napíšete čokoľvek, budem to brať s nadhľadom, nech sa každý vyjadrí ako chce, každí človek má svoj názor, toto je môj, nie som ani rusofil, ani amerikanofil ani nič podobné,ďakujem. :)
 

Ešte sem pridám zväčšenú verziu obrázka na tému Topky.sk:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

KOMENTÁRE

Ako delfíny neprežili v službách ruského štátu

Plán počítal s 500 druhmi zvierat. V súčasnosti je v oceániu asi tridsať zvierat.

TECH

Bývalý šéf Newyorskej univerzity: Šikovní ľudia tu boli skôr ako školy

Existujú rôzne formy univerzitného vzdelania, najdôležitejšie je nájsť študentom to najvhodnejšie, hovorí pre SME JOHN SEXTON.


Už ste čítali?